FED Faiz Kararı Ne Zaman? Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Bu hafta pek çok gelişme nedeniyle hem hisse senedi hem de kripto piyasaları için alışılmadık derecede ilginç olacak. FED faiz kararı, FOMC toplantısı, piyasadaki pozitif eğilim, Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebilir? Cevaplayalım…

FED faiz kararı toplantısı ne zaman, hangi gün düzenlenecek?

ABD merkez bankası Fed, gelecek FED faiz kararını 22 Mart Çarşamba günü saat 21.00’de açıklayacak. Mart ayında patlak veren bankacılık krizi nedeniyle, Fed’in faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. 20 Mart ile başlayan diğer önemli konu başlıkları ve gelişmeleri şu şekilde:

 1. Fed’in faiz kararı
 2. FOMC toplantısı
 3. FOMC basın toplantısı
 4. Bu haftanın piyasa koşulları, devam eden Bankacılık krizine nasıl uyum sağlayacak?

Fed 25 baz puanlık (bps) artışa sadık kalacak

CME Group’un faiz oranlarına tahmin eden aracı, faizin 22 Mart’ta 25 baz puanlık bir artışa yöneldiğini öne sürerek, faiz artışlarında bir duraklama olasılığının %37,3 olduğunu tahmin ediyor.

FED faiz kararı öncesi kripto para piyasasının don durumu

 • 2020 COVID salgını, küresel ekonomide ani bir durmaya neden oldu. Büyük bir küresel çöküşü önlemek için, Fed harcamaları teşvik etmek için para bastı ve diğer merkez bankaları da aynı şeyi yaptı.
 • Sonuç olarak, Fed’in bilançosu korkunç bir şekilde arttı, ancak 2022’de %9,1’lik zirveye ulaşan enflasyon da arttı.
 • Fed, faiz artırımlarına 75 baz puan ile başladı ancak sonunda 50 baz puana indi ve şu an 25 baz puanda. Bu hamle, harcamaları caydırmak, bilançolarını küçültmek ve enflasyonu düşürmek üzere yapıldı.
 • Fed’in faiz artırım ve indirimlerinin ani olması bankalar üzerinde baskı oluşturmaya başladı.
 • Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü, halktan büyük bir panik tepkisini tetikledi ve bu da bankaların diğer finansal kurumlara hücum etmesine ve bankacılık krizinin başlamasına yol açtı.
 • Fed, 2008 mali krizini anımsatan bu olayları durdurmak ve kurumları kurtarmak için devreye girdi.
 • Bu da bizi, faiz artırımlarına ara verme spekülasyonlarının devam ettiği günümüze getiriyor.

Mevcut durum

Fed şu anda birbiriyle çelişen iki fikirle karşı karşıya: enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmek ve ekonomik çöküşü önlemek için para basmak/bankaları kurtarmak. Birini yapmak diğerini olumsuz etkiler.

Bu nedenle, 22 Mart faiz oranı, Fed’in döneceği yönü görmek için çok önemli olacak. Daha kesin olmak gerekirse, faiz oranı kararından 30 dakika sonra gerçekleşmesi planlanan FOMC basın toplantısı anahtardır. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yanıtları, piyasaların nasıl tepki vereceğini belirlemede çok önemli olacak.

Bitcoin ve altcoin’ler gelişmelere nasıl tepki verebilir?

Bitcoin fiyatı, yatırımcıların stablecoin çöküşleri nedeniyle yüklü miktarda BTC satına aldığı geçen haftada ABD Doları ile negatif korelasyonu parçaladı. Bu hamle, Ocak 2023’te başlayan boğa rallisini sürdürerek öncü kriptoyu 28.000 doları etiketlemeye zorladı.

Şimdiye kadar BTC bağımsız hareket ediyor, güvenli limanını, enflasyon korumasını ve ilişkisiz varlık anlatılarını geri getiriyor gibi görünüyor. Yatırımcıların bu haftaya girerken kendilerine sormaları gereken soru, “bu bağsızlık sürecek mi?” Cevap güçlü bir “evet” ise, o zaman BTC’nin bundan sonra nereye gideceğine odaklanmaları gerekiyor.

Ayrıca, bu hafta meydana gelen yüksek etkili makroekonomik gelişmeler, ani bir tepkiyi tetikleyebilir. Kriptokoin.com olarak bu hafta takip edilmesi gereken 11 gelişmeyi ayrıntılı olarak bu yazıda derledik.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.